Well, groceries will vary by region and family

but I budget $600 a month for a family of 6. That includes toiletries, paper products, diapers(she’s almost done, YEA!) and dog food for our large mutt.

I bulk shop, bulk cook and shop for loss leaders. I also cut down on convience foods. Not entirely rid of them yet, but SO much closer than before! LOL

If you want specifics, let me know!

Thanks for the input!

I guess I should have given more details so you know where I’m coming from. I have been budgeting $100 a week for a family of 5 (2 adults, 14 yr old, 11 yr old and a 2 yr old.) This is supposed to include food, toiletries, (diapers too), cleaning supplies, laundry supplies,pet food (3 small dogs & 1 cat). I generally make a menu from on-sale items (we are doing Adkins so meat is main part of meal). I very rarely spend more than $2 a lb on meat. We use store brand canned goods, veggies – cheese – butter etc. I do make a list, but always seem to have forgotten to list something. Sometimes I catch it while I’m at the store, but if I don’t and have to run back out, it costs me even more. (Time and grabbing something extra.) We NEVER eat out, and seldom buy our lunches – even the kids. I think that I underbuy stuff like lunch materials trying to stay under my budget. Maybe I should break out the cleaning stuff and the personal toiletries into another catagory. I have found that if I pay cash, I am more likely not skip the impulse buy.